• yazdtci


 • کد خبر: 80702
   منتشر کننده: ابوالفضل زارع نژاد
    تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۲
  دادستان عمومی و انقلاب یزد گفت: ۸۳۰ زندانی در استان با عفو رهبری به کانون خانواده‌های خود بازگشتند.

  به گزارش اشکذرخبر، علی اکبر شمس دادستان عمومی و انقلاب یزد در دیدار اعضای شورای قضایی استان با امام جمعه یزد،گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ مددجوی زندانی استان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مشمول تخفیف مجازات فرمان رهبری شدند که از این تعداد ۸۳۰ نفر به کانون خانواده‌های خود بازگشتند.

  وی افزود: بقیه مشمول تخفیف مجازات قرار گرفتند که رسیدگی به این مساله و بررسی پرونده آن‌ها برای استفاده از عفو در حال انجام است.

  شمس  ادامه داد: یکی از مهمترین اولویت‌های دادسرای عمومی و انقلاب یزد در سال ۹۷ رسیدگی و سامان دهی پرونده‌های قدیمی در دادسرا بود که از هزار و ۲۴۰ پرونده موجود مرتبط با قبل از سال ۹۶، حدود هزار پرونده به سرانجام رسید و از فرایند تحقیق و رسیدگی خارج شد.

  دادستان یزد ادامه داد: از ۲۴۰ پرونده باقی مانده با توجه به سنوات در شمول پرونده‌های قدیمی محسوب می‌شود، حدود ۱۰۰ پرونده از عهده دادسرا خارج است و باید منتظر پاسخ استعلام نظام پزشکی و هیئت نظام پزشکی در مراجع مربوطه یزد و تهران بود.

  شمس خاطرنشان کرد: در این خصوص مکاتبه لازم با مراجع ذی ربط به منظور تسریع، صورت پذیرفت و بخش دیگری نیز مربوط به نیابت به سایر نقاط کشور است.

  وی به ورودی ماهانه حدود سه هزار پرونده به دادسرای یزد اشاره کرد و یادآورشد: بخش عمده‌ای از پرونده‌ها مربوط به جرائم خرد و کم اهمیت است به نحوی که سه عنوان مجرمانه اول پرونده‌ها درگیری‌های ساده، توهین، تهدید و سپس تصادف و سرقت است که در شأن مردم نیست و برای این مسائل کار فرهنگی کرد.

  دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، استفاده از تریبون‌های مذهبی، منابر و کانون‌های مساجد و مشارکت سایر نهاد‌ها و دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی را برای کاهش جرائم اجتماعی خواستار شد.

  این مسئول قضایی تأکید کرد: برای کاهش مراجعه مردم باید آستانه صبر و تحمل مردم افزایش یابد، و در موارد کوچک به همدیگر توهین و تهدید نکنند.

  شمس تصریح کرد: در حال حاضر هر قاضی تحقیق به طور متوسط به ۱۴۰ پرونده در ماه رسیدگی می‌کند که کار سنگینی است و باید با تدابیر پیشگیری و اتخاذ راهکار‌های وضعی و فرهنگی، به منظور پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی گام برداشت تا تعداد پرونده‌های وارده به دادسرا کاهش یابد.

  هم اکنون در چهار زندان استان یزد حدود چهار هزار نفر که اغلب به اتهام مواد مخدر بازداشت شدند دوره محکومیت خود را سپری می‌کنند، زندانی هستند.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/jXmPr

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *