• کد خبر: 78676
   منتشر کننده: غلامرضا دهقانی
    تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۹
  مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر :
  مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر از ثبت آب انبار حاجی محمد حسین مجومرد در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

  به گزارش اشکذر خبر به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر، محمود ادیبان مسئول میراث فرهنگی شهرستان اشکذر اظهار داشت: در جهت حفظ و حراست آثار تاریخی، مراتب ثبت یکی دیگر از آب انبارهای شهرستان، اثر فرهنگی ‌‌تاریخی «آب انبار حاجی محمد حسین» متعلق به دوره ی قاجار در مجومرد انجام شد.

  وی تصریح کرد: آب انبارحاجی محمد حسین به صورت آب انبار دستی بوده که در کشتخوان مجومرد بنا شده و دارای فضای ورودی با سه ورودی ،مخزن و یک بادگیر است.

  ادیبان گفت: شهرستان اشکذر دارای آثار تاریخی- فرهنگی زیادی است که بالغ بر ۸۵ آب انبار ارزشمند در این شهرستان وجود دارد که از این تعداد  تاکنون ۲۰ آب انبار تاریخی  این شهرستان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و مراحل رلوه وتشکیل پرونده ثبتی چندین  آب انبار در این شهرستان انجام شده و آماده ثبت در فهرست آثار ملی می باشد که از جمله  این آثار میتوان به آب انبارهای :کریم ، زینل ، قیاسی ، کریم ثانی ، بمانعلی و… اشاره کرد.

  وی یادآور شد: با توجه به وجود آب انبارهای متعدد تاریخی در شهرستان اشکذر ، آب انبار هفت بادگیر عصرآباد و آب انبار هفت بادگیر حسین آباد ،دو آب انبار ارزشمند و منحصرد به فرد در کشور هستند که دراین شهرستان وجود دارند ودر فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.

   

                                        

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/7qQA5

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *