• Telegram


 • کد خبر: 73491
   منتشر کننده: مصطفی خاکساری
    تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۰۴
  رئیس اداره منابع آب حوزه مرکزی آب منطقه ای یزد : بیشتر جمعیت استان در دشت یزد - اردکان سکونت دارند و این دشت با محدودیت منابع آب شیرین و تهدید تداخل آب شور به منابع آب شیرین، وابستگی آب شرب به خارج حوضه ،استقرار صنایع و سرمایه گذاری های قبلی روبروست.

  به گزارش اشکذر خبر، روابط عمومی روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای یزد ، محمد حسین باقری در نخستین جلسه سال ۱۳۹۷ شورای حفاظت از منابع آب شهرستان یزد افزود: میزان بارندگی در ایستگاه محمدآباد یزد نیز در این مدت ۲۸٫۴ میلیمتر ثبت شد.
  وی بیان کرد: از مجموع ۵۶۹ حلقه چاه شهرستان ۲۲۲ حلقه چاه صنعتی ، ۱۵۲مورد کشاورزی ، ۱۰۶ حلقه مربوط به شرکت آب و فاضلاب شهری(آبفا) و شرکت آب و فاضلاب روستایی(آبفار) و ۸۹ حلقه نیز مربوط به خدمات و فضای سبز شهرداری است.
  رئیس اداره منابع آب حوزه مرکزی آب منطقه ای یزد ادامه داد : بیشتر جمعیت استان در دشت یزد – اردکان سکونت دارند.
  جمعیت استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه ۱۳۹۵، یک میلیون و ۱۳هزار نفر است که در ۱۰شهرستان سکونت دارند.
  دشت یادشده شامل شهرستان های مهریز، تفت، یزد، اشکذر، میبد و اردکان است .
  وی تاکید کرد: این دشت به دلیل تمرکز عمده جمعیت استان با محدودیت منابع آب شیرین و تهدید تداخل آب شور به منابع آب شیرین، وابستگی آب شرب به خارج حوضه ،استقرار صنایع و سرمایه گذاری های قبلی روبروست.
  وی تصریح کرد که به همین دلیل این دشت از اهمیت ویژه ای نسبت به سایر دشت های استان برخوردار است.
  باقری در ادامه با ارائه گزارشی از چگونگی اجرای طرح ملی احیا و تعادل بخشی آب در شهرستان یزد یادآور شد: برای سال جاری طرح مدیریت مصرف ۱۰۰ درصد آب برای بخش های شرب، صنعت، کشاورزی و فضای سبز در دستور کار قرار گرفته است.
  وی با اشاره به اجرای طرح ملی داناب در مرکز استان به عنوان یکی از اقدامات ارزنده در زمینه فرهنگ سازی اظهار کرد: از سال ۱۳۹۶ و با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان طرح ملی داناب در شهرستان ها بویژه در یزد آغاز شد که مخاطبان این طرح دانش ‌آموزان پایه هفتم تا نهم ، معلمان و والدین دانش‌آموزان هستند.
  وی با اشاره به ۳۵ مورد اقدام حفاظتی انجام شده در یزد تصریح کرد : این اقدامات شامل شناسایی ۱۳ مورد چاه غیرمجاز ، پر و مسلوب المنفعه کردن پنج حلقه چاه و پلمپ ۱۷ حلقه چاه با حجم آب صرفه جویی شده ۱٫۲۵ میلیون متر مکعب بوده است.
  باقری در ادامه تعداد کنتور نصب شده تا پایان سال گذشته را ۱۵۲ مورد برشمرد و افزود: ۲۵ درصد چاههای کشاورزی و ۶۰ درصد چاه های صنعتی به کنتور هوشمند مجهز شد.
  بر اساس اعلام مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران کشور ، متوسط بارندگی استان یزد در سال زراعی جاری (از مهرماه ۹۶ تا پایان پنجم خرداد ماه امسال) ۶۲٫۷ میلیمتر بود و یزد از این لحاظ در جایگاه چهارم کشور قرار دارد.

  لینک کوتاه : http://ashkezarnews.ir/ORFM8

 • Telegram
 • ارسال نظر :

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تکمیل کنید *